• Announcements

    • Coach Nowlin

      HEAD COACH OPENING 2018   10/19/2017

      CONFIRMED HEAD COACH CHANGES IN 2018 Lafayette Central Catholic;  Don Collier Brian Nay Hired Kankakee Valley:  Zack Prairie  Derek Thompson Hired  James Broyles Hired Valparaiso:  Dave Coyle Steven Mueller Hired  Bill Marshall Promoted  Evansville North:  Brett Szabo Joey Paridaen Hired from Eastern Greene Hamilton Southeastern:  Scott May  Adam Morris Hired  Peru:  Bob Prescott Romison Saint-Louis Hired North Daviees:  Scott Helms  Trent Fine Hired Evansville Central:  Andy Owens Troy Burgess Hired River Forest: Austen Robison  Joe O'Connell Hired Shelbyville:  Pat Parks Mike Clevenger Hired from Clinton Prairie Rushville:  Scott McMurray Dan Rector Hired  Cathedral: Rick Strieff:  Bill Peebles Hired from Lawrence Central  South Spencer:  Tom Packer John Edge Hired  Bishop Dwenger:  Chris Svarczkopf  Jason Garrett Promoted  Maconaquah: Mark Hartman  Austin Colby Hired  Anderson High School:  Robert Brown Ron Quals Hired  Highland:  Trent Grinder Pete Koulianos Hired from Hanover Central  Southern Wells:  Steve Yencer Greg Mose Hired   Warsaw:  Phil Jenson  Bart Curtis Hired From Mishawaka Lawrence Central:  Bill Peebles John Rodenberg Hired  Eastern Hancock:  Jim O'hara Doug Armstrong Hired Tri-Central:  George Gilbert  Shane Arnold Promoted Franklin County:  Kirk Kennedy  Wes Gillman Hired Hobart:  Ryan Turley  Craig Osika Promoted Anderson Prep Academy Randy Albano  Michael Torgerson Hired Clarksville:  Joby Turner Justin Boser Hired  New Haven  Jim Rowland  Jimmy Linn Promoted  S.B. Clay:  Will Porter Garrett Fields Hired Mt. Vernon (Fortville) Neil Kazmierczak Mike Kirschner Hired Central Noble  Greg Moe  Trevor Tipton Promoted  Clinton Prairie:  Mike Clevenger  Raymond Jones Hired From Fountain Central Ben Davis:  Mike Kirschner Jason Simmons Hired from Noblesville  Parke Heritage :  ????    Brian Moore Hired Mishawaka Marian:  Reggie Glon  Michael Davidson Promoted Hamilton Heights:  Mitch Street  Jon Kirschner Promoted  Knightstown:  Kevin Miller Chad Montgomery Hired Richmond: Ibrahim Tawfeek Tony Lewis Hired Eastern Greene: Joey Paridaen Travis Wray Promoted  Mishawaka: Bart Curtis Keith Kinder Promoted Kokomo:  Brett Colby Richard Benberry Jr. Promoted  Hanover Central:  Pete Koulianos Brian Parker Hired  Oldenburg Academy:  Kevin Ferneding Eric Feller Hired Fountain Central: Raymond Jones  Ryan Hall Hired  Elwood:  Joe Kwisz Chuck Foga Hired Noblesville:  Jason Simmons Justin Roden Hired from East Central  Jeffersonville:  Alfonzo Browning Brian Glesing Hired from Floyd Central Wabash:  Floyd McWhirt  Adam Handley Hired Fairfield:  Bob Miller Matt Thacker Hired East Central:  Justin Roden Don Stonefield (Interim )  Munster:  Leroy Marsh  Jason Grunewald promoted Floyd Central:  Brian Glesing  James Bragg Hired Tell City:  Josh Teague Aaron Clements Hired Pike Central:  Erik Mattingly Dave Stephens Hired Crawford County:  Kevin Mills Jeremy Reynolds Hired Northwestern Steve Dibler  Patrick Rosner hired  Gary West:  Jason Johnson Collin McCullough Hired Indianapolis Washington :  ?    Steve Moorman Hired Indianapolis Attucks: ?   Ibrahim Tawfeek Hired North Newton Jeff Bean Scott Rouch Promoted Madison Grant:  Kyle Booher Brady Turner Promoted 

CamB31

Jr. Varsity
  • Content count

    39
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

1 Follower

About CamB31

  • Rank
    Rookie

Profile Information

  • Position
    Alumni
  • High School
    Twin Lakes
  • Location
    Monticello
  • Gender
    Male
  1. Week 4 Forum Community Poll

    I totally understand this argument and having seen Griffith play at the same regional as Twin Lakes the past two years I really thought they would be a little down this year in comparison to the last two. But, my reason for ranking them high is just that I've always had the mentality that they belong there until they prove that they don't. Made it to the final four last year and haven't lost yet this year, so until they prove that they don't belong I have to keep them up there (just my philosophy and my way of thinking about it though). This is fun!
  2. Week 4 Forum Community Poll

    For Comparison Official AP Poll Released looks like this Class 4A W-L Pts Prv 1. North Central (15) 5-0 300 1 2. Carmel 5-1 218 2 3. Logansport 5-0 185 5 4. New Albany 3-2 167 45. Ft. Wayne North 7-1 166 3 6. Castle 6-0 164 10 7. McCutcheon 6-1 136 6 8. Lawrence North 4-1 124 7 9. Homestead 6-0 113 9 10. Hamilton Southeastern 5-1 66 NR Others receiving votes: Ben Davis 39. Valparaiso 29. Warren Central 23. Crown Point 22. S. Bend Riley 18. Floyd Central 15. Zionsville 9. Ft. Wayne Snider 6. Class 3A W-L Pts Prv 1. NorthWood (7) 5-0 241 2 2. Griffith (2) 6-0 209 3 3. Ev. Bosse (2) 6-1 207 6 4. Park Tudor (1) 4-1 188 5 5. Tri-West (1) 5-0 170 4 6. Twin Lakes 6-1 147 1 7. Brownstown (1) 5-0 141 9 8. Culver Academy 6-0 130 NR 9. Brebeuf Jesuit 4-1 109 7 10. Danville (1) 5-0 108 NR Others receiving votes: Andrean 26. Ft. Wayne Luers 26. Tipton 25. Salem 22. Silver Creek 21. Marion 15. Northview 9. Evansville Memorial 6. Class 2A W-L Pts Prv 1. Barr-Reeve (12) 6-0 286 1 2. Northeastern (2) 6-0 272 2 3. Oak Hill (1) 6-0 240 4 4. Broad Ripple 4-1 184 6 5. Providence 6-1 182 3 6. Linton-Stockton 3-1 121 8 7. Howe 3-3 93 10 8. Scecina 6-1 65 NR 9. Southwood 4-1 64 NR 10. Lapel 4-3 63 5 Others receiving votes: Hagerstown 51. Shenandoah 38. Cass 37. Henryville 23. Covington 17. Westview 16. Bowman Academy 15. Ft. Wayne Canterbury 8. Frankton 7. Eastside 6. Southmont 6. Milan 6. Class A W-L Pts Prv 1. Ft. Wayne Blackhawk (7) 5-1 268 1 2. Tri-County (4) 6-0 227 3 3. University 6-1 205 5 4. Wood Memorial 5-1 198 2 5. Tindley (2) 3-1 196 4 6. Shakamak 6-1 136 6 7. Lafayette Catholic (2) 3-2 134 8 8. Arlington 5-1 126 7 9. Oldenburg 5-0 63 NR 10. N. Daviess 6-1 53 10 Others receiving votes: Bloomfield 46. Clinton Prairie 32. Lakewood Park 32. Borden 27. Washington Twp. 15. S. Newton 9. Bethesda Christian 8. Liberty Christian 7. Elkhart Christian 6. S. Decatur 6. W. Washington 6.
  3. Week 2 Forum Community Poll

    Thought it was kinda funny that TL is #2 in Class 3A but didn't the top 10 of the Poll on here. Starting 5 seniors that have won 3 straight sectionals and especially after beating 4A Lafayette Jeff on their home court and then knocking of 4A #2 McCutcheon on back to back nights. The AP voters recognized it though. In the end, it's just a number that means nothing... Just was shocked to see them getting no love on here.
  4. Hoosier Conference Pick 'Em Semi-State Edition

    2 Point Games Penn [12-0] at Carmel [8-4] NorthWood [13-0] at Lowell [9-4] Monrovia [9-4] at Indianapolis Ritter [9-4] Indianapolis Lutheran [10-3] at Linton-Stockton [13-0] Fort Wayne Snider [12-0] at Westfield [10-2] Eastbrook [12-1] at Whiting [12-1] 3 Point Games Center Grove [11-1] at Ben Davis [9-3] Indianapolis Roncalli [13-0] at East Central [11-2] Brownstown Central [12-1] at Lawrenceburg [12-1] Columbus East [12-1] at Bloomington South [11-1] Pioneer [13-0] at Adams Central [12-1] Fort Wayne Concordia [11-2] at Garrett [12-1]
  5. Hoosier Conference Pick 'Em Regional Championship

    3 POINT GAMES Ben Davis @ Cathedral Kokomo @ Westfield Hobart @ Lowell New Haven @ Northwood Garrett @ Mishawaka Marian Lawrenceburg @ Danville Winamac @ Whiting Monrovia @ Mater Dei Adams Central @ Southwood Fountain Central @ Indy Lutheran 5 POINT GAMES Lafayette Central Catholic @ Pioneer West Lafayette @ FW Concordia
  6. Hoosier Conference Pick 'Em Sectional Championship

    2 Point Games West Lafayette @ Twin Lakes Attica @ Lafayette Central Catholic Crown Point @ Merrillville Penn @ LaPorte McCutcheon @ Westfield LaVille @ Southwood Eastern Greene @ West Washington 3 Point Game Muncie Central @ Kokomo FW Concordia @ FW Luers Bremen @ Winamac North Vermillion @ Fountain Central 4 Point Game Whiting @ Knox
  7. Hoosier Conference Pick 'Em Sectional Round 2

    1 Point Games Winamac @ Oak Hill Westfield @ Lafayette Jeff 2 Point Games West Lafayette @ Western Boone Lafayette Central Catholic @ Carroll Sheridan @ Fountain Central Hanover Central @ Mishawaka Marian 3 Point Games Griffith @ Rensselaer Twin Lakes @ North Montgomery Clinton Central @ Attica Whiting @ North Newton McCutcheon @ Harrison
  8. Hoosier Conference Pick 'Em Sectiona Round 1

    1 Point Games Mooresville @ Western Rensselaer @ Calumet Frontier @ Lafayette Central Catholic Tipton @ West Lafayette Western Boone @ Benton Central Hamilton Heights @ Twin Lakes Lewis Cass @ Winamac 2 Point Games Fort Wayne Luers @ Northwestern South Newton @ North Judson 3 Point Game Covington @ Cilnton Central Clinton Prairie @ Attica Triton @ Caston
  9. Hoosier Conference Pick 'Em Crossover Edition

    1 Point Games #1: LCC @ Tipton #4 TL @ Western #5 BC @ Cass Delphi @ Winamac 2 Point Games #2: WL @ Northwestern Lafayette Jeff @ Muncie Central Logansport @ Anderson Marion @ McCutcheon Sheridan @ Carroll Clinton Central @ Clinton Prairie Triton @ West Central 3 Point Games #3 RCHS @ Hamilton Heights Taylor @ Frontier Tri-Central @ Tri-County Hanover Central @ North Newton
  10. Hoosier Conference Pick 'Em Week 8

    1 Point Games Hamilton Heights @ Western Delphi @ Benton Central Lewis Cass @ Tipton West Lafayette @ Twin Lakes Frontier @ West Central Iroquois West @ South Newton Clinton Central @ Attica North White @ Clinton Prairie Munster @ Lowell Fountain Central @ North Vermillion 2 Point Games Harrison @ Kokomo Carroll @ Northwestern Rensselaer Central @ Lafayette Central Catholic Muncie Central @ McCutcheon Danville @ Western Boone
  11. Hoosier Conference Pick 'Em Week 7

    1 POINT GAMES Benton Central @ Rensselaer Hamilton Heights @ Twin Lakes Lapel @ Lewis Cass Northwestern @ Western Tipton @ Sheridan Attica @ Covington 2 POINT GAMES Carroll @ North Whtie Clinton Prairie @ Delphi Richmond @ Lafayette Jeff McCutcheon @ Harrison South Central @ North Newton 4 POINT GAME West Lafayette @ Lafayette Central Catholic
  12. Hoosier Conference Pick 'Em Week 6

    1 Point Games Benton Central @ West Lafayette Hammond Clark @ Rensselaer Twin Lakes @ Lafayette Central Catholic Culver @ Knox LaVille @ Pioneer Clinton Prairie @ Tri-County North White @ Delphi 2 Point Games Hamilton Heights @ Noblesville Tipton @ Northwestern Western @ Lewis Cass Logansport @ Richmond
  13. Hoosier Conference Pick 'Em Week 5

    1 Point Games Eastern Greene @ Lafayette Central Catholic Lewis Cass @ Shenandoah Twin Lakes @ Benton Central Western @ Tipton Kokomo @ Lafayette Jeff Traders Point Christian @ Frontier Fountain Central @ Attica 2 Point Games Northwestern @ Hamilton Heights West Lafayette @ Rensselaer Wheeler @ North Newton North White @ Tri-County
  14. Hoosier Conference Pick 'Em Week 4

    1 Point Games Central Catholic @ Benton Central Lewis Cass @ Northwestern Western @ Culver Academy Tri-County @ Tri Central Covington @ Fountain Central 2 Point Games Rensselaer @ Twin Lakes Tipton @ Hamilton Heights West Lafayette @ Crete-Monee Frontier @ Eastern Lafayette Jeff @ Harrison 0
  15. Hoosier Conference Pick 'Em Week 3

    1 Point Games Benton Central @ Northwestern Delphi @ Twin Lakes Lewis Cass @ Hamilton Heights North Judson @ Rensselaer Tipton @ Lafayette Central Catholic Western @ West Lafayette Taylor @ Frontier 2 Point Games LaVille @ Knox South Newton @ Georgetown Ridge Farm Lafayette Jeff @ McCutcheon Logansport @ Harrison